event burgee venue burgee

2017 Aruba Hi-Winds

Windsurfing Long Distance

Results as of 19:12 on July 9, 2017

Big Kids Category

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Name Category SailNo Nat R1 R2 R3 Total Nett
1st Vincent Testorf Big Kids 13 GER 0.7 0.7 0.7 2.1 2.1
2nd Floris Kaffener Big Kids ARU-166 ARU 2.0 4.0 4.0 10.0 10.0
3rd Carmen Geelkens Big Kids ARU-25 ARU 11.0 DNF 3.0 2.0 16.0 16.0
4th Joshua Saladin Big Kids ARU-14 ARU 11.0 DNF 2.0 3.0 16.0 16.0
5th Oliver v/d Meulen Big Kids O ARU 5.0 6.0 5.0 16.0 16.0
6th Jaydan Saladin Big Kids ARU-37 ARU 3.0 8.0 7.0 18.0 18.0
7th Toon Gaarthuis Big Kids AUA-1 ARU 11.0 DNF 5.0 6.0 22.0 22.0
8th Maxime Ingwersen Big Kids ARU-94 ARU 4.0 7.0 11.0 DNC 22.0 22.0
9th Esmee Wijngaarde Big Kids ARU-1211 ARU 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 33.0 33.0
9th Megan van Ewijk Big Kids ARU-297 ARU 11.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 33.0 33.0

Juniors Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Name Category SailNo Nat R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Nathan Westera Juniors ARU-8 ARU 0.7 0.7 0.7 0.7 (12.0 DNC) 14.8 2.8
2nd Melvin v/d Linde Juniors ARU-60 ARU (2.0) 2.0 2.0 2.0 0.7 8.7 6.7
3rd Malik Hoveling Juniors ARU-31 ARU (5.0) 3.0 3.0 3.0 2.0 16.0 11.0
4th Nigel Hart Juniors NB-65 BON 3.0 (5.0) 4.0 4.0 3.0 19.0 14.0
5th Tom de Vries Juniors ARU-471 ARU 4.0 4.0 6.0 (12.0 DNC) 4.0 30.0 18.0
6th Jay-Anthony Nicolaas Juniors NB-32 BON (12.0 DNC) 7.0 7.0 5.0 5.0 36.0 24.0
7th Raynold Wilsoe Juniors NB-66 BON 6.0 (8.0) 8.0 6.0 6.0 34.0 26.0
8th Nicolas Verploeg Juniors ARU-71 ARU (12.0 DNC) 6.0 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 47.0 35.0
9th Arnold Wilsoe Juniors NB-161 BON 7.0 9.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 52.0 40.0
10th Joel Kaijser Juniors ARU-444 ARU (12.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 12.0 DNC 12.0 DNC 57.0 45.0
11th Anthony Gonzalez Juniors A-12 ARU (12.0 DNF) 12.0 DNF 10.0 12.0 DNF 12.0 DNC 58.0 46.0

Women Category

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Name Category SailNo Nat R1 R5 Total Nett
1st Maria Belen Women PER-50 PER 0.7 0.7 1.4 1.4
2nd Amanda Westera Women ARU-23 ARU 2.0 3.0 DNC 5.0 5.0

Pro/Men Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Name Category SailNo Nat R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Ethan Westera Pro/Men ARU-4 ARU 2.0 0.7 0.7 0.7 (12.0 DNC) 16.1 4.1
2nd Juvannie Agustin Pro/Men NB-35 BON 0.7 2.0 (6.0) 2.0 2.0 12.7 6.7
3rd Mack v/d Eerenbeemt Pro/Men ARU-9 ARU (4.0) 3.0 2.0 3.0 0.7 12.7 8.7
4th Javier St.Jago Pro/Men 21 ARU (8.0) 5.0 3.0 4.0 3.0 23.0 15.0
5th Darren Maris Pro/Men ARU-2 ARU 6.0 (7.0) 4.0 7.0 4.0 28.0 21.0
6th Tom Croes Pro/Men ARU-106 ARU 5.0 (6.0) 5.0 6.0 5.0 27.0 21.0
7th Milan de Jonge Pro/Men US-231 ARU 7.0 4.0 (12.0 DNF) 8.0 12.0 DNC 43.0 31.0
8th Robin-Paul v. Veghel Pro/Men ARU-111 ARU 9.0 8.0 7.0 9.0 (12.0 DNC) 45.0 33.0
9th Casper Bouman Pro/Men NED-52 NED 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 51.0 39.0
10th Jurgen Saragoza Pro/Men NB-117 BON (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 53.0 41.0
11th Joey Koevermans Pro/Men   NED (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0

Masters Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Name Category SailNo Nat R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Wichard v/d Meulen Masters W ARU (2.0) 0.7 0.7 0.7 0.7 4.8 2.8
2nd Joris Bosman Masters NED-152 NED 0.7 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.7 6.7
3rd Bruce Harms Masters ARU-77 ARU 4.0 4.0 (6.0 DNC) 3.0 3.0 20.0 14.0
4th Guido Hommel Masters 8 NED (5.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 19.0 14.0
5th Mariano Sigal Masters A-1 ARG 3.0 5.0 4.0 (6.0 DNC) 5.0 23.0 17.0

Grandmasters Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Name Category SailNo Nat R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Julien Angevin Grandmasters FRA-607 FRA 0.7 0.7 0.7 0.7 (12.0 DNC) 14.8 2.8
2nd Ricardo Albisu Grandmasters A-71 ARG 2.0 (6.0) 3.0 2.0 3.0 16.0 10.0
3rd Myles Borash Grandmasters US231 USA 5.0 3.0 (6.0) 3.0 2.0 19.0 13.0
4th Patrick Ferdinand Grandmasters MQE-8 FRA 3.0 2.0 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 31.0 19.0
5th Jan Paul Spoelstra Grandmasters 31 NED 6.0 (12.0 DNC) 4.0 12.0 DNC 0.7 34.7 22.7
6th Bob Moritz Grandmasters 1 CAN 7.0 5.0 7.0 (12.0 DNC) 4.0 35.0 23.0
7th Yuri Palmkoeck Grandmasters NED-737 NED 8.0 4.0 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 41.0 29.0
8th Sieger Boonstra Grandmasters NED-3 NED 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 52.0 40.0
9th Raul Marquez Grandmasters ARG-15 ARG (12.0 DNC) 7.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 55.0 43.0
10th Orlando de Weever Grandmasters ARU-92 ARU (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0
10th Kevin Drawbaugh Grandmasters US-703 USA (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish


www.hiwindsaruba.com
hiwindsaruba@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com