event burgee venue burgee

2015 Aruba Hi-Winds

Windsurfing Long Distance

Results as of 18:36 on July 12, 2015

LD Women Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Name Nat Category SailNo R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Marjenka de Bell
CUR
LD Women CUR97 0.7 0.7 0.7 (3.0 DNC) 0.7 5.8 2.8
2nd Astrid Wulfsen
ARU
LD Women 525 (2.0) 2.0 2.0 0.7 2.0 8.7 6.7

LD Big Kids Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Name Nat Category SailNo R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Melvin v/d Linde
ARU
LD Big Kids ARU-60 0.7 (2.0) 0.7 2.0 0.7 6.1 4.1
2nd Nathan Westera
ARU
LD Big Kids ARU40 (2.0) 0.7 2.0 0.7 2.0 7.4 5.4
3rd Stefan de Bell
CUR
LD Big Kids CUR87 3.0 3.0 3.0 3.0 (9.0 DNC) 21.0 12.0
4th Jake Schettewi
USA
LD Big Kids USA3(3) 4.0 4.0 4.0 4.0 (9.0 DNC) 25.0 16.0
5th Iosu Balzaretti
MEX
LD Big Kids MEX-111 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
5th Anne Coenen
CUR
LD Big Kids CUR56 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
5th Danye Kurc
ARU
LD Big Kids ARU42 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
5th Wave Antonia
CUR
LD Big Kids CUR68 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0

LD Juniors Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Name Nat Category SailNo R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Gunther Seraus
BON
LD Juniors NB44 (0.7) 0.7 0.7 0.7 0.7 3.5 2.8
2nd Tom Croes
ARU
LD Juniors ARU103 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 11.0 8.0
3rd Milan Jonge
ARU
LD Juniors ARU55 3.0 (12.0 DNC) 2.0 3.0 4.0 24.0 12.0
4th Malik Hoveling
ARU
LD Juniors ARU31 4.0 3.0 (5.0) 4.0 3.0 19.0 14.0
5th Bart van Haren
ARU
LD Juniors ARU6 (6.0) 4.0 4.0 5.0 6.0 25.0 19.0
6th Steven Max
ARU
LD Juniors US213 5.0 5.0 6.0 (12.0 DNC) 5.0 33.0 21.0
7th Willem ten Ham
ARU
LD Juniors ARU404 (10.0) 6.0 7.0 6.0 7.0 36.0 26.0
8th Sam Kaffener
ARU
LD Juniors ARU106 7.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 55.0 43.0
9th Ryan Richie
CUR
LD Juniors CUR172 8.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 56.0 44.0
10th Sjoerd Hoek
ARU
LD Juniors ARU44 9.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 57.0 45.0
11th Rowan Richie
CUR
LD Juniors CUR152 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0

LD Masters Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Name Nat Category SailNo R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Joris Bosman
NED
LD Masters NED 152 2.0 (4.0) 0.7 0.7 3.0 10.4 6.4
2nd Richard Konstapel
CUR
LD Masters CUR20 0.7 2.0 2.0 3.0 (4.0) 11.7 7.7
3rd Wichard v/d Meulen
ARU
LD Masters W (8.0 DNC) 0.7 4.0 4.0 2.0 18.7 10.7
4th Ryan Lampe
ARU
LD Masters ARU5 4.0 5.0 3.0 (8.0 DNC) 0.7 20.7 12.7
5th Ethiene Soliano
BON
LD Masters NB56 3.0 3.0 (5.0) 2.0 5.0 18.0 13.0
6th Rodrigo Martins
BRA
LD Masters BRA50 5.0 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 35.0 27.0
7th Orlando de Weever
ARU
LD Masters ARU92 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 38.0 30.0

LD Men Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Name Nat Category SailNo R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Taty Frans
BON
LD Men NB9 0.7 0.7 0.7 0.7 (10.0 DNC) 12.8 2.8
2nd Ethan Westera
ARU
LD Men ARU4 (2.0) 2.0 2.0 2.0 0.7 8.7 6.7
3rd Juvannie Tielman
BON
LD Men NB35 (4.0) 3.0 3.0 3.0 2.0 15.0 11.0
4th Nik v/d Eerenbeemt
ARU
LD Men ARU9 3.0 (4.0) 4.0 4.0 3.0 18.0 14.0
5th Robin van Veghel
ARU
LD Men ARU-111 8.0 7.0 6.0 5.0 (10.0 DNC) 36.0 26.0
6th Darren Maris
ARU
LD Men ARU2 7.0 5.0 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 37.0 27.0
7th Richard Richie
CUR
LD Men CUR182 6.0 6.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 42.0 32.0
8th Camilo Franco
COL
LD Men COL19 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 45.0 35.0
9th Randy Tromp
ARU
LD Men T (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 50.0 40.0

LD Grandmasters Category

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Name Nat Category SailNo R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Uwe Dreyer
COL
LD Grandmasters COL61 0.7 0.7 0.7 (3.0) 0.7 5.8 2.8
2nd Ricardo Albisu
ARG
LD Grandmasters A71 (3.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 12.0 9.0
3rd Raul Marquez
ARG
LD Grandmasters ARG15 4.0 (8.0 DNC) 3.0 0.7 2.0 17.7 9.7
4th Yuri Palmkoeck
NED
LD Grandmasters NED 737 2.0 3.0 (5.0) 4.0 5.0 19.0 14.0
5th Myles Borash
USA
LD Grandmasters US213 (5.0) 4.0 4.0 5.0 4.0 22.0 17.0
6th Jose Mello Filho
BRA
LD Grandmasters BRA21 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 38.0 30.0
7th Robert Croes
ARU
LD Grandmasters L L (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 40.0 32.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area


www.hiwindsaruba.com
hiwindsaruba@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com